Ilona s Oldřichem bydlí v malém nenápadném domku nedaleko Brna již šestnáct let. Kdybyste jejich ulicí projížděli, řeknete si nejspíše, že jde o opravený zděný dvojdomek v řadové zástavbě, kterých jsou tu desítky. Ve skutečnosti se ale pod omítkou skrývá dřevěná rámová konstrukce, kterou jsme tehdy ještě bezdětným mladým manželům pomohli realizovat.

dum 16letV roce 2004 byly dřevostavby u nás prakticky v plenkách. Ze dřeva se tehdy stavěly sotva tři domy ze sta, dnes je to pro srovnání více než pětkrát více. „Je pravda, že když tady začala růst sloupková konstrukce, mysleli si lidé z okolí, že se tu budou stavět kulisy,“ vzpomíná s úsměvem Oldřich. „Stejně překvapení byli ale lidi z toho, že dům byl dokončen během pár měsíců.

 

Vyskytla se za 16 let od nastěhování nějaká zásadnější závada nebo problém?

„Nic mě nenapadá, řešili jsme opravdu jen drobnosti – ukázalo se třeba, že kvůli uvolněnému hřebenáči se nám do střechy nastěhovala kuna, ale vyřešili jsme to dřív, než se tu stačila uhnízdit. Jinak dům funguje úplně bez problémů a žádnou velkou péči nevyžaduje, dokonce ani dřevěná okna za celou dobu nebylo potřeba natírat, přestože se tvrdí, že jsou na údržbu náročná.“

P8302467bZa hranici životnosti se naopak dostal plynový kotel a bylo ho třeba vyměnit. „Tehdy to byla nejekonomičtější možnost vytápění, dnes bych uvažoval o nějakém soběstačném nebo nezávislém zdroji tepla. Ale provozně si nemůžeme stěžovat. V obýváku máme krbová kamna, občas v nich zatopíme spíš pro efekt než z nutnosti, a dobře fungují i elektrické topné rohože pod dlažbou v kuchyni a v koupelnách. V zimě s teplem hodně pomáhá slunce.“ Přesah střechy směrem do zahrady vznikl sice primárně jako zastřešení terasy, ale ukázalo se, že funguje i v létě, kdy brání průniku slunečních paprsků do interiéru a jeho přehřívání: „V patře je to horší, tam jsme museli pořídit klimatizaci, protože bychom tam v létě nevydrželi. Používáme ji ale uváženě, chladíme přes den a na noc ji vypínáme. V zimě, když je slunce nízko, naopak obývák a kuchyni krásně vyhřeje,“ pochvaluje si Oldřich.

Foto 16let oby

Nabízí se tedy logická otázka na závěr: byla by to příště také dřevostavba? „Určitě. Potvrdilo se nám, že hlavně z hlediska rychlosti stavby představuje montovaná dřevostavba velkou úsporu, a nakonec čas jsou taky peníze,“ vysvětluje Oldřich. „A asi bychom zvolili i stejnou firmu, protože stavba proběhla úplně bez problémů a ani po těch šestnácti letech nemáme dřevostavbě od Avanta Systeme co vytknout.“

Zdroj: Dřevo&Stavby, PRO VOBIS, s.r.o.